Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zrušenie povinnej angličtiny je veľký omyl (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Onedlho bude povinný

čínsky a arabský jazyk.
 
Hodnoť

hmmm

Len chorý snsácky mozog môže navrhnúť niečo, čo naše deti izoluje od budúcich životných možností.... Bez angličtiny sa nedá nikam pohnúť, je to svetový jazyk...Ja som sa ju bola učiť v zahraničí, a som rada, že som sa ju naučila na hovorovej úrovni, len vďaka nej môžem cestovať po svete. Poznám veľa ľudí, čo sa musia spoliehať len na cestovky - lebo nevedia jazyk... ja som svojho syna dala na nemčinu hneď ako bolo možné v škôlke a od 1. tiredy v škole mal nemčinu a popoludní aj krúžok angličtiny. Od 3. ročníka povinné dva jazyka - nemčinu a angličtinu v rámci výuky v škole. Ani jeden deň som neľutovala. Raz sa mu to v živote zíde. Je to nenahraditeľná škoda, ak sa to zruší.....
 

Veď aj o to ide

...izolovať deti od sveta. Aby pekne ostali za pecou na Slovensku. Lebo ak aj budúce vlády budú ako táto, všetko, čo má mladé zdravé nohy, ujde. A kto by potom robotoval na panskom... ehm, na Našich ľudí.
 

Presne tak.

:-(
 
Hodnoť

Plný súhlas s autorom

Osobne angličtinu rada nemám, no musím uznať, že v tomto svete je nevyhnutná. Dôvody sú presne v článku pomenované. Nemčinu, ruštinu či francúzštinu ovládam asi lepšie, no využijem ich oveľa menej ako angličtinu. Moja generácia na nepovinnú angličtinu tvrdo doplatila.

Chápem dôvody k nepovinnej angličtine a možnosti výberu iného jazyka. Súvisí to s nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov pre automobilový priemysel. Nemčina je z tohto uhla pohľadu výhodnejšia. Rovnako ako duálne vzdelávanie. Lenže. Tento malý štát nemôže donekonečna stáť na lacnej práci pre zahraničné spoločnosti. Je to krátkozraké. Veď vlastné autá nemáme vyvinuté, čo tu zostane, ak príde ďalšia kríza...? Kde sa zamestnajú všetci absolventi duálneho vzdelávania zameraného na automobilový priemysel - a s nemčinou..? Budú nútení odísť za prácou do Nemecka (ak sa ešte bude dať).

Tento štát sa musí začať orientovať inak. Na vlastnú výrobu, služby, cestovný ruch, atď. Portfólio SVK je prevažne v 2 kvadrantoch - "dojné kravy" a "psi". V ostatných toho veľa nemáme. A to je chyba- tento stav nie je dlhodobo udržateľný. Sme malá krajina, no máme múdrych a šikovných ľudí. Treba podporiť vedu a výskum, vývoj nových technológií, školstvo... Vytvoriť podmienky pre mladých ľudí, aby nemuseli odchádzať za štúdiom či prácou von. My ich predsa potrebujeme. A takisto angličtinu ako povinný predmet. Všetky vedecké výskumy sú prezentované práve v tomto jazyku. Takisto medzinárodné konferencie a sympóziá. Ak chceme kvalitné vzdelávanie a dlhodobo prosperujúci štát, angličtina je bohužiaľ nevyhnutná.
 
Hodnoť

 

No fakt je že keď budete celý život kopať kanály tak asi cudzí jazyk nebudete potrebovať vôbec.
Na druhej strane kopa rodičov ešte svojim deťom priplaca extra anglictinu. A o týchto sa nebojím.
Skôr za bojím názoru že "ruština je svetový jazyk" a že kopa deti sa ho učí úplne zbytočne. Alebo bude učiť ak im dáme túto možnosť.
 

 

Ked pojdes kopat kanal do rakuska tak sa ti aj zide.
A vela kopacov do toho zahranicia ide.
 
Hodnoť

Pán Gröhling, NEŠÍRTE PROSÍM DEMAGÓGIU

Mne sa fakt asi sníva - človek z liberálnej strany, ktorá si zakladá na možnosti voľby brojí za určovanie/násilné predpisovanie ľuďom, aký CJ sa majú učiť!!!

Nikto nespochybňuje dôležitosť AJ a potrebu učiť sa ju, ale prečo to musí byť ako za komančov, keď bola povinná ruština???

Veď sa ZŠ sa musia deti učiť DVA cudzie jazyky - a keď sa rodičia dieťaťa na základe ich slobodnej a pre nich súkromnej pohnútky (do ktorej nikoho -ani svokru - nič nie je) rozhodnú, že je pre budúcnosť ich dieťaťa dôležitejšia napr. nemčina, prečo by nemali mať aspoň teoretickú možnosť to využiť? A stavím sa, že pre nich bude AJ voľbou pre druhý cudzí jazyk, ktorý si, ako som už písal vyššie dieťa resp. jeho zákonný zástupca zvoliť musí.

Iba naokraj, aby s ma niekto nespojil s prívržencami slovanských zbíjačskÿch paškvilov ako SNS, Smer-SD, HZDS, SDĽ Združenie robotníkov Slovenska alebo nebodaj fašistov - týmito fušeráckymi spolkami pohŕdam.

Pán Gröhling, nebertu ľuďom pomocou demagógie možnosť voľby. Iste dobre viete, koľko (nemyslím konkrétne číslo, len že to je celkom slušná masa našich občanov) ľudí zo SR chodí pravidelne či nepravidelne pracovať do Rakúska či Nemecka ako remeselníci, opatrovateľky a pod. Vysvetlili by ste prosím Vašim čitateľom, načo by sa napr. človek so základným resp. stredoškolským (ale koniec-koncov aj vysokoškolským) vzdelaním, ak nechce a nebude využívať angličtinu, ju MUSEL učiť?
 

ziadna demagogia

Povinne vzdelavanie v standardizovanej institucii ako ZS ci SS je samo osebe v znacnom rozpore s liberalnymi zasadami. Ale sloboda by nemala spocivat v tom, ze si clovek pride na vybranu ZS a bude sa dozadovat toho, ze ho maju ucit trebars portugalsky a neucit matematiku, ale ze existuje slobodny vyber skoly a moznost alternativneho (domaceho) vzdelavania. Pre mna-za mna nech sa anglictine vyhne, ak najde skolu, ktora mu umozni sa ju neucit.

Ulohou statnej ZS by malo byt ponuknut nejake standardizovane kurikulum zostavene z rozumnych predmetov za nizku cenu (=> solidarita v nazve SaS), ktore nebude nikomu vnucovane (kedze do typizovanej statnej ZS chodit nemusi). A take kurikulum by jednoznacne malo anglictinu obsahovat.
 

S Vašim 1. odstavcom v zásade súhlasím.

Upriamujem však pozornosť na skutočnosť, že môj príspevok je reakciou na autorov zámer faktického násilného zabetónovania jedného cudzieho jazyka pred ostatnými. Stále nerozumiem, prečo by mne resp. mojim deťom mal niekto predpisovať, ktorý CJ sa bude učiť POVINNE. Veď každému môže vyhovovať niečo iné a keď sa dotyčný vzdá možnosti naučiť sa AJ na ZŠ, buď to oľutuje a bude musieť časom dobehnúť "za svoje" alebo to neoľutuje a bude, obrazne povedané, bez ťažkej železnej gule pripevnenej na členku.
 

kontinuita

Hlavnym dovodom je kontinuita. Ak mi napr. na VS, kde ucim informatiku, pridu studenti, ktori nevedia dokopy nic anglicky, budu od zaciatku do konca tahat za kratsi koniec. Prakticky kazdy softverovy system ma navody a manualy vyhradne v anglictine, a ak si s nimi nevedia poradit aspon ako-tak, budu cely cas strateni. (Skuste donutit kompilator, nech dava chybove hlasenia v inom jazyku ako anglicky, pripadne ich potom s niekym konzultovat ci vygooglit.) Existuje milion uzitocnych ucebnych materialov, ktore su len v anglictine a nikto ich nikdy prerabat do inych jazykov nebude; taki studenti budu o cosi podstatne ochudobneni, a neda sa to dobehnut len tak za rok.

A predstavte si trebars na tej SS, kde sa pozbieraju ziaci, ktori sa anglictinu na ZS neucili vobec, cast dva roky, cast sedem. Co tam ma s nimi ten nestastny ucitel robit? Ked sa bude venovat slabym, zanedba lepsich, a ked sa nebude, tak tam budu chodit ako duchovia a sotva cosi pochytia.

Predpisovat anglictinu nie je nijako zasadne ine ako predpisovat hociktory iny predmet, len je okolo toho vacsi krik. Taktiez nevidim dovod nejako bazirovat na niecom ako hudobna ci vytvarna vychova, mozno by si ziaci mohli vybrat nieco uzitocnejsie. Alebo taka slovencina --- ma enormnu hodinovu dotaciu, ale pridana hodnota pre vacsinu ziakov tomu vobec nezodpoveda, kedze aj bez absolvovania slovenciny by ovladali 90% jazyka cisto tym, ze ho pouzivaju (o.i. na takmer vsetkych ostatnych predmetoch), a po absolvovani ovladaju povedzme 95% (aj to pri mnohych pochybujem), pritom ak by mali jazyk iny, mozu tu literaturu citat v originaloch -- ale tiez len za predpokladu, ze studuju jeden jazyk kontinualne, nie kazdy rok iny.
 

Vyucba anglictiny

je na vsetkych stupnoch skol absolutne slaba - naco sa to ucitelia/profesori snazia hrat ?
Na ZS ucia totalne zaklady, na SS zacinaju odznova a VS nie je ovela lepsia
Ak niekoho bavi IT si anglictinu vyberie sam alebo sa ju douci. Argument kontinuita je totalna blbost.

A to whataboutery si nechaj. Skoly su nutene vyucovat blbosti lebo stat prikazal. Teraz zrusi jeden prikaza ake halo okolo toho robite - ako keby povedal ze anglictina sa vyucovat nebude. A SaS v tomto velmi sklamala
 

Súhlas, 80% ľudí v živote AJ nepotrebuje

Je zaujímavé, že pedagogický guru SAS nebojuje za povinnú matematiku všade vrátane filozofických fakúlt a SOŠ so zameraním na holičstvo a kaderníctvo, teda z oboru kde má reálnu prax. Matematika je výborný nástroj na cibrenie logiky, presnosti, exaktnosti, učenie sa násobilky podporuje rozvoj pamäte a geometria a deskriptíva rozvíjajú priestorovú predstavivosť teda vlastnosti, ktoré potrebuje najmä náš automobilový a strojársky priemysel, stavebníctvo a aj kaderníctvo. Prečo by sa napríklad absolvent filozofickej fakulty nemohol vďaka matematike presadiť aj ako kaderník?
Fitbala , školstvu a politike rozumie v SR každý krčmový povaľač a poslanec, hoci väčšina z nich si vysvedčenie nemôže vylepiť na dvere, lebo by sme zistili, aký nedoukovia nám kibicujú a vládnu.
Tak ako je to s prírodovednými predmetmi aj s jazykmi je to v prvom rade o motivácii, mentálnych predpokladoch a majstrovsve učiteľov. Ja som sa angličtinu naučil tak, že som sa ocitol medzi anglicky hovoriacimi a dva svetové jazyky, čo som vedel oni nevedeli. A musím pivedať že napríklad v Číne mi boli všetky svetové jazyky nanič. Skúste vo Francúzsku osloviť niekoho na vidieku anglicky a uvidíte ako vám odpovedia, detto Taliansko, Severské krajiny sú iné kafe, ale na Islande obsluhujúci personál frčal na ruštine, lebo to boli ludia z balstkých krajín. Aj v Rakúsku a Nemecku je dobré spomenúť si na školskú nemčinu. Multilingvizmus je to najlepšie, čo môžeme našim deťom ponúknuť. Moji všetci starí rodičia hovorili nemecky, maďarsky a slovensky a im vďačím za schopnosť dohovoriť sa u susedov. Ak sa deti budú učiť aspoń dva svetové jazyky a podľa možnosti z rôznych jazykových skupín, to je šansca aj pre túto republiku. Lebo tie najlepšie obchody sa uzatvárajú ako hovoria franúci medzi vidličkou a sysrom, teda pri jedle a napríklad v Bruseli som všetky veci dohovoril po francúzsky, lebo na obede sa hovorilo po francúzsky. Takže treba nám ľudí, ktorý budú vedieť obedovať v arabčine, čínštine, španilčine, taliančine, francúzštine, nemčine , ruštine a čo ja viem v akom ešte jazyku a to keď sa upnemem iba na angličtinu nedosiahneme.
 

bez anglictiny chybaju informacie

Pointa anglictiny nie je v dohovarani sa vo vidieckej francuzskej krcme. A v Cine celkom dobru sluzbu spravia automatizovane prekladace, staci nasnimat znaky mobilom.

Pointa je pristupe k informaciam. Volne povedane, v slovencine "nic nie je". Skuste v inom jazyku ako v anglictine vyhladat napr. navod na instalaciu programu; tutorial k programovaciemu jazyku, frameworku ci inemu softveru; aktualny stav vyskumu k vyznamu treningu maximalnej sily pre vytrvalostny beh ci niecomu inemu biomedicinskemu; recenzie na nove vyznamne knihy, ktore akurat v anglictine vysli a do inych jazykov prelozene neboli; aktualnu vedecku diskusiu o prinosoch a rizikach tukov v strave (to, co tu clovek najde v kniznici ci casopisoch, je typicky stare 10-20 rokov a teda beznadejne zastarale); analyzu firiem z hladiska vhodnosti ako investicie; detailny clanok ci blog ku hociktorej technickej vedeckej oblasti (napr. entropy compression ako matematicka metoda -- casto je to o pojmoch, ktore v inych jazykoch ani nemaju ustaleny ci dokonca vobec ziaden ekvivalent) --- to je proste takmer jedno, bez anglictiny je clovek odrezany od informacii.

A tento posledny problem nevyriesi ani automatizovane prekladanie, lebo ked raz na to v inom jazyku pojem nie je, tak sa to prelozit neda, mozem vediet cinsky kolko chcem.

Ak chceme mat ludi, ktori nezaostavaju za vyvojom vo svete, nie je to bez anglictiny realne. Takze ano, je uzitocne, ked sa dohovoria pri obede arabsky, ale v prvom rade musia byt kompetentni a mat prehlad, aby sa mali o com rozpravat a aby sa s nimi vobec niekto chcel rozpravat, aby mu za ten rozhovor stali.
 

 

Zrušiť povinné vyučovanie angličtiny v školách, môže navrhnúť len človek, ktorý si nevidí ďalej od nosa. Pracoval som v zahraničí a zúčastnil som sa na viacerých medzinárodných podujatiach. Veľmi som ľutoval pracovníkov z niektorých štátov, ktorí sa nevedeli dohovoriť. Stáli vedľa na recepciách pri stene, pozerali po srdečne diskutujúcich a smejúcich sa ľuďoch a všetci ich mali za neprítomných.
Pritom Slováci sa veľmi ľahko učia cudzie jazyky. Máme mnoho cudzích slov v našom jazyku, sme národ spevavý a veľmi ľahko sa intonáciou preorientujeme na príslušný iný jazyk. Ja som sa venoval štúdiu cudzích jazykov samostatne počas komunizmu. Bol to pre mňa ohromný relax. Keď sme sa vrátili do Európy, ďakoval som Pánu Bohu za tieto dary. Veľmi sa mi všetko zišlo.Aj svoje deti som viedol týmto smerom. Dnes mi často povedia, že som im dal najlepší majetok.
Po Novembri som prešiel 20 krajín a v niektorých som aj pracoval. Hovorím štyrmi jazykmi a viem o čom rozprávam. Keby som mal hromový hlas, tak by som volal : Slováci bojujte za výučbu jazykov na školách a učte sa aj doma!!!
 

To je pekná demagógia,

čo ste predviedli. Aj vo Francúzsku či Taliansku, ak idete do nejakej firmy niečo vybaviť, tak vám angličtina poslúži veľmi dobre. To že niekde na vidieku niekto nemá rád angličtinu je úplne irelevantné. A v Číne? Na každej recepcii hotela sa s angličtinou dorozumiete veľmi dobre. Aj vo fabrikách, s medzinárodnou pôsobnosťou, tak isto. Dokonca i robotníci za pásom, často vedia anglicky. Je samozrejme dobré vedieť viacero jazykov, ale angličtina je nevyhnutná.
 

Vážený pane,

keďže spomínate Nemecko a Rakúsko, tak jedna poznámka. V týchto krajinách sa v pohode dohovoríte aj anglicky, zato v anglicky hovoriacich krajinách sa nemecky nedohovoríte a tým pádom sa ani nemôžete uchádzať o slušnú prácu. Na utieranie zadkov dôchodcov v Rakúsku stačia aj elementárne základy nemčiny. Pani ministerka by mala vedieť, že anglicky sa dohovoríte skoro na celom svete, zato nemčinou len v nemecky hovoriacich krajinách a to je dosť málo. Prečo nedať možnosť deťom v dospelosti cestovať po svete so znalosťou angličtiny? A na záver, je scestná porovnávať povinnú angličtinu s ruštinou, pretože s ruštinou sme boli obmedzení len na krajiny RVHP a aj tak ste sa nedohovorili, lebo nikto sa ju učiť nechcel, zato angličtinu sme sa dobrovoľne učili.
 
Hodnoť

 

Ovládanie angličtiny je v tomto svete rovnako dôležité ako šoférovanie, ovládanie násobilky,alebo mobilného telefónu. Výber cudzieho jazyka - áno,ale až ako druhého jazyka vo vyššom veku. Tieto nové choré názory sú výplodom indivíduí neschopných naučiť sa žiaden cudzí jazyk a najmä cez ľúbivé vyhlásenia pre seba zbierať body od naivných zadubencov a deťom,ktorých rodičia sa celkom neorientujú v tejto problematike
sťažiť štart do života a vedome okresať ich možnosti sebarealizácie.
Že mám kalkulačku a prekladač v mobile? Mozog je rýchlejší a aj základné zvládnutie angličiny a násobilky uľahčí život viac,ako appka v najnovšom mobile.
 
Hodnoť

A nebojme sa byť ešte viac progresívni!

Angličtina je už dnes tak univerzálny a potrebný jazyk, že by sa mal uzákoniť ako celosvetovo oficiálny jazyk, a najmä menšie krajiny, ako napr. Slovensko, by sa ho mali učiť dokonca ako rodný jazyk, veď prečo by mala byť LEN "CUDZÍ" jazyk? Buďme viac "smart" a urobme potom z nej rovno "NÁŠ" jazyk!! Pragmatické dôvody sú jasné, spoločenským vývojom sme dosiahli kolektívne blaho, kde globalizovaní a korporatizovaní kráčame progresívne a jednotne v ústrety krajším zajtrajškom. Preto sa treba pre začiatok jazykovo spojiť, zosieťovať a zjednotiť, a mali by sa spojiť nielen proletári, ale aj angličtinári celého sveta a hlavne štát by mal vedieť kde je dobro jeho občanov. Preto by mal na toto byť prijatý zákon, a bez milosti pozatvárať všetkých tých spiatočníckych a neprogresívnych fašistických oportunistov, ktorí xenofóbne spochybňujú vedúcu úlohu anglického jazyka a dovolia si úplne neprakticky a nezmyselne učiť jazykom iným ako je ten správny. Symbolicky by sme preto mali zaviesť angličtinu už do pôrodníc, a novonarodení občania by už nemali hovoriť inak, ako anglicky, lebo je to jediné a správne riešenie, ktoré si vyžaduje doba a spoločenský pokrok.
 
Hodnoť

A ešte nikto sa nezamýšľa nad tým,

že keď bude len tak každý vedieť anglicky, tlumočníci nebudou mít co žrát.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Vysnívaný dom Igora Matoviča. 1 315
 2. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou, pred jeho dom doniesli truhlu a vence 408
 3. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 366
 4. Peter Gregor: Safari pod Tatrami 260
 5. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 205
 6. Roman Kebísek: Časť slovenských rozprávok od Dobšinského sa podobá nemeckým od Grimmovcov 178
 7. Peter Lacina: Kto vie čo je mastektómia, nech zdvihne ruku 165
 8. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 146
 9. Matúš Suby: Keď na Vás developer Lorinčík Háje podá trestné oznámenie resp. o 3 "faktoch" 114
 10. Vladimír Benčík: Kuba 2/2 - "absolut total" 103

Rebríčky článkov


 1. Jozef Kovalík: Sám
 2. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 3. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 4. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 5. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 6. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ
 7. Július Kovács: Dr.Bukovský zľahčuje covid a zarába na tom mesačne okolo 5000 eur, pomôžte mi ho odstáviť
 8. Vladimír Bohm: Prečo deti nechcú chodiť do školy a pohŕdajú učiteľmi?
 9. Katarína Adamusová: Hranice vo vzťahoch z pohľadu efektivity
 10. Jozef Legény: Revúca, ako ďalej so správou bytov?


Už ste čítali?