Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Namiesto naháňania príplatkov zaplaťme normálne učiteľov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Plný súhlas...

Kreditové vzdelávanie napr. pre odborných zamestnancov bolo oveľa lepšie v súkromných spoločnostiach. Samozrejme i oveľa drahšie. Za 25 kreditov tak nezriedka frekventanti nejakého výcviku či kurzu, dali cca.1000,-€, ak zrátali všetky náklady - školné, cestovné, príp.ubytovanie. Nepoznám veľa spolužiakov z výcviku, ktorým by to preplácala organizácia. Jediná, čo si pamätám (z 30), pracovala v zdravotníctve. Väčšinou si toto konkrétne vzdelávanie robili odborní zamestnanci kvôli lepšiemu vykonávaniu svojej práce. Išlo o psychoterapeutické vzdelávanie. Vôbec nechápem, prečo žiadna vysoká škola takéto vzdelávanie neposkytuje - aspoň, pre účely zamestnancov školských poradenských zariadení a školských odborných zamestnancov. Prečo sú všetky psychoterapeutické výcviky v rukách súkromných vzdelávacích organizácií..? Dlhodobý výcvik (4-6r.) vyjde od 20.tisíc hore. Pritom VŠETKÝM odborným zamestnaancom školstva by sa nesmierne zišiel. Ake kto na to zo školstva má?
 
Hodnoť

 

Oceňujem, že SaS si už ujasňuje, čo vlastne chce robiť v otázke učiteľských platov. V expertnom materiáli, ktorý som od nich čítal naposledy to stále bolo tak, že chvíľu tvrdili to, inokedy ono. Raz plošné navýšenie, inokedy výraznejší príplatok na základe zvýšenia kompetencií.

Skutočne, učitelia potrebujú jednoduché zvýšenie platov na úroveň iných vysokoškolsky vzdelaných profesií. Potom sa môžeme baviť o ďalších príplatkoch za kvalitu a prepúšťaní nekvalitných. Ale súčasné úbohé platy ničia školstvo aj psychiku a rodiny učiteľov.

Ak by som mal dnes vysvetliť nejakej dievčine, prečo by mala vyštudovať pedagogickú fakultu a stať sa učiteľkou, tak poviem, že z rodinných dôvodov. Jednoducho, je to bezproblémový zamestnávateľ, ak chcete byť po jednom odučenom roku práce následne s tromi deťmi 9 rokov doma a bude vás živiť manžel alebo nejaký biznis, ktorý si z domu rozbehnete. Zatiaľ vám štát zatiahne zdravotné a sociálne poistenie a vy sa po 9 rokoch môžete vrhnúť na inú kariéru.

Iný racionálny dôvod skrátka nie je. Čím dlhšie ste v školstve pri jeho súčasnom nastavení, tým viac ublížite sama seba aj svojej rodine. Zabudnite na to, že vám bude umožnené kvalitne učiť deti pod normálnym vedením. Skončíte ako chudobná, vyhoretá a demotivovaná troska. Bohužiaľ.
 
Hodnoť

Mladý priateľu, poslanče NR SR

Presaď dolu uvedené dve požiadavky z mojej pravdy a obhajoby. Tvrdí sa, že my učitelia štrajkujeme a chceme furt vyššie a vyššie mzdy. Uvedomte si láskavo, že na úkor učiteliek stredného a základného školstva sa od roku 2003, pod rúškom sofistikovane a vysoko diskriminačne prijatého zákona o verejnej službe v NR SR - stali dve proti učiteľské veci -rozhodujúcou mierou ovplyvňujúce fakty:
1/ stratou štatútu štátneho sme okamžite prišli o veľmi výhodný výsluhový automat za roky praxe v učiteľskej službe, ktorý veľmi výhodne slúži dodnes okrem mesačných miezd štátnych úradníkov i z ministerstva školstva - aj na ICH, nie naše(!)učiteľské - budúce STAROBNÉ dôchodky. Ide o automat na báze - 1% k základnému hrubému platu z najnižšej výšky platovej triedy, v ktorej úradník je! Kým učitelia od roku 2003 majú ožobračovací poľský automat, ktorý presadili vtedajší poslanci Beblavý (dodnes je poslancom NR SR(!) a Kaník. Podstata: 1% pri učiteľov od 1-16 rokov praxe; ale už iba pol percenta - 0,5% pre učiteľov s dĺžkou praxe 16-32 rokov; 0%, teda NIČ(!) pre najstarších s praxou viac ako 32 rokov. Išlo vyložene o zlodejstvo a korupciu i diskrimináciu aktívnych učiteľov vo veku s viac ako 16-rokmi praxe!!! Stredne a hlavne služobne najstarší UčITELIA VLASTNE plne zaplatili fakt, že mladým do 16 rokov praxe sme sa poskladali, že si mohli UDRŽAŤ -1% za každý rok praxe ako majú všetci štátni zamestnanci DODNES počas celej praxe štátneho zamestnanca, čo im prináša v praxi podstatne VYŠSIE STAROBNÉ DôCHODKY v starobe a to je neprípustná diskriminácia učiteliek v porovnaní so štátnymi úradníčkami!!! Tak sme DVAKRÁT podstatne ošklbané platovo. Škĺbané učky štátom až do smrti, cez nižšie dôchodky práve z rozdielu vo výsluhových automatoch za roky praxe!!!!!!!!!! Do roku 2002, od roku 1990 táto očividná platová DISKRIMINÁCIA -ako ju popisuje NEEXISTOVALA !!! Jasne to vyplýva z dovtedy platnej legislatívy !!!!
2/ prechod zo štátnej do verejnej služby znamenal predovšetkým ZMENU DOVTEDAJŠEJ PLATOVKY. Od r. 1990 do 2003 sme mali rovnakú platovku s kolegami učiteľmi vysokých škôl a hlavne aj s LEKÁRMI !!! Podľa dodnes platných pokynov Národného ústavu práce, ktorý v profesiogamoch profesií 1/ učiteľ ZŠ, SŠ, 2/pedagóg VŚ i 3/lekár - potvrdil fakty, že majú a vyžadujú denne porovnateľné pracovné výkony, tempo a intenzitu práce s ľuďmi !!! Preto rovnaká platovka práve pre tieto tri profesie. Závery úradu práce sú platné dodnes!!! Sú dodnes pravdivé. Ale Ftáčnik s Froncom zorganizovali puč skrz celý vtedajšie politické spektrum poslancov NR SR, kde dominovali práve lekári a vysokoškolskí učitelia, čo sa dá aj teraz veľmi jednoducho overiť. Ttieto dve kategórie poslancov sa združili, vypracovali zákon o verejnej službe, zaviedli tri nové platovky. Zvlášť pre učiteľov ZŠ a SŠ, druhú pre učiteľov VŠ a tretiu pre lekársky stav. Lekári po nepokojoch v závere II. Dzurindovej vlády v rokoch 2005-2006, veľmi jednoducho-zahádzaním premiéra a ministra financií-I Mikloša bielymi lekárskymi plášťami a pacientov zobrali za rukojemníkov i vybojovali veľmi veľa. Podľa ich dnešnej už samostatnej platovky majú 3-krát vyššie mzdy ako učiteľky ZŠ a SŠ -ako keď platila spoločná platovka. Vtedy, r. 2002 som mal ako učiteľ ZŠ - hrubý plat ako ľubovoľný primár hociktorej štátnej nemocnice !!!! Opakujem ako primár štátnej nemocnice ! To boli dôstojné časy.
Preto žiadame pre učiteľov ZŠ a SŠ SR obnovenie stavu pred rok 2002. T.j. Znovu štatút učiteľa ako štátneho zamestnanca a znovu rovnakú platovku pre všetky kategórie UNIVERZITNE VYSOKOŠKOLSKY VZDELANÝCH LEKÁROV a UČITEĽOV ako do roku 2002
 


Najčítanejšie


 1. David Toth: Nekompetentná Firma OĽaNO 1 265
 2. Martin Ondráš: Africký mor všade kde sa pozrieš a zodpovedný mlčí 916
 3. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 688
 4. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXII 484
 5. Miroslav Ferkl: Pumpa nie je žiadna žumpa! 477
 6. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 154
 7. Martin Greguš: Premiér Matovič vyčíta Sulíkovi nízke EQ. Jeho dnešný status však hovorí skôr niečo o ňom 146
 8. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 118
 9. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 102
 10. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 82

Rebríčky článkov


 1. Martin Krištoff: Problémy dodávok vakcín korigujú akcie farmafiriem
 2. Olívia Lacenová: Kuriérske spoločnosti sa zviezli na silnejúcich online nákupoch
 3. Stanislav Jurčišin: Kapitalistický úžernícky režim v plnom rozkvete. Quo vadis?
 4. Michal Ičo: Tibor Ičo- Stromy
 5. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 6. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 7. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 8. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 9. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol
 10. Peter Biščo: Zlé jazyky hovoria, že ...


Už ste čítali?