sa opýtam pána piaty -muz - kbelik , že ktorá je tá 100x lepšia kniha - rád by som si ju aj ja prečítal
cezan - určite to nie je brak písaný na objednávku doby, nakoľko tieto texty - poviedky - pochádzajú väčšinou ešte z 80.rokov, obaja autori ich písali do šuflíka, bez toho aby vedeli, že či budú vôbec niekedy vydané
za seba môžem povedať, že poznám veľmi dobre Pišťankove dielo ,ale túto knihu by som tiež neodporúčal ako povinné čítanie. Keď už niečo od Pišťanka, tak potom Rivers of Babylon, 1. diel, ktorý je skvelou satirou na divoké roky ranného kapitalizmu na Slovensku
chod do knihkupectva, najdi knihu s nazvom ako "1000 knih, ktore by mal kazdy precitat, nez zomrie" alebo nejak podobne, a tam ich budes mat vypisanych tisic. A mozes ist kludne rad za radom. Ak das tyzdenne jednu knihu, vystaci ti to na najblizsich 20 rokov.
Sekerou a nozom tam iste nie je. Co mi uplne staci. To niekto iny tento uzasny skvost svetovej literatury nezaradil medzi 1000 knih, ktore sa oplati precitat. Ktovie preco?
Ján sedí v dielni. Slnko pripeká cez okenné tably. Ventilátor nefunguje. Na zemi sa váľajú ohorky a oceľové špony. Ktorýsi z učňov sedí obkročmo na doštiepanej lavici a monotónne búcha kladivom pred seba. Zabáva sa. Ján všetko vníma s mučivou intenzitou. Trpí ako nikto na svete. PRESTAŇ TRIESKAŤ, reku, LEBO TI JA JEDNU TRESNEM! Učeň stíchne, drzo hľadí. Krpatý had v ľudskej kožke.
že kníh od slovenských autorov je v tom tvojom výbere? ani jedna...takže podľa tvojej úžasnej logiky sa neoplatí prečítať žiadnu slovenskú knihu, hehehe len pre tvoje info - mal som tú knihu, zistil som, že z uvedených 1000 kníh som čítal celkom dosť, ale nemienim sa pri výbere kníh riadiť nejakým subjektívne spracovaným zoznamom
takže ty si sa rozhodol, že za ten vymedzený čas musíš prečítať práve tých - mimochodom 1001, nie 1000, nezabudni aj na tú jednu - 1000 kníh, zo zoznamu , ktorý ti niekto predložil pod nos. Keby si nebol tú knihu našiel, tak by si nečítal nič? To máš dosť biedny život , ked ti musí stále niekto ukazovať, že čo máš robiť. Rád by som videl, ako čítaš diela z 18. , či 19. storočia a ako sa nimi nadchýnaš. A čo urobíš s tými titulmi, čo neboli preložené do slovenčiny, alebo češtiny? Ako to prežiješ, že si ich neprečítal? Netlačím žiadne zoznamy do škôl, lebo si myslím, že celé povinné čítanie je blbosť. Kto číta knihy, ten začal čítať už v detských rokoch a kto ich nečíta, ten určite nezačne čítať pod vplyvom povinného čítania.
nie, nauc sa citat. Ja som odpovedal na vyzvu aby som uviedol jednu knihu, ktora je stokrat lepsia ako Sekerou a nozom. A tam ich je tisic. Mas problemy citat literaturu 18. a 19. storocia? Nemam problem citat knihy v anglictine pripadne nemcine. Takze si to zhrnme. Neschopnost citat s porozumenim, neschopnost citat literaturu starsiu ako sto rokov (asi malo vulgarizmov) a neznalost cudzich jazykov. Tak pre teba asi fakt zostava len ten Pistanek. To ta teda lutujem.
tak prepáč, netušil som, že som natrafil na výnimočného človeka, čo číta Goetheho a Shakespeara v origináli - v tom na teba fakt nemám a ostanem len pri tom Pišťankovi
Goethe a Shakespeare su iste prelozeni, ak ti vadi zastaraly jazyk. Zjavne sa kazdy pohybujeme v inom prostredi, pretoze v tom mojom, citat knihy v cudzom jazyku nie je nic vynimocne, ale skor norma.
Myslím, že nikto z "pravých" čitateľov sa nenechá ovplyvniť nejakým zoznamom. Čítam mimoriadne veľa celý život, ale keď chcem zostaviť zoznam čo iba svojich desiatich najobľúbenejších kníh, nemôžem, stále sa to mení. Zoznam "povinnej" literatúry som vždy považovala za hlúposť, ale zoznam "zakázanej literatúry" by bola hlúposť trestuhodná...
preco autor musi hned na zaciatku oznamit, ze je padnuty na hlavu? Ale zase ... dajma mu to k dobru ... aspon je uprimny. Lebo "vsak su tu ine vplyvy, ktore neodstranime a su horsie, nez 1 kniha". Nepriestrelny argument. A preco sa teda obmedzovat na knihu pisanu vulgarnym jazykom? To iste je mozne napisat o porne (vytvarna vychova), literarnom veldiele jedneho fuzkateho pana (slovencina) a dalsom. Napriklad alkohole a cigaretach (hmm, biologia?). Argument "servirujme im to povinne do skol, lebo je to aj tak dostupne" je ozaj skvost myslenia.
Preco sa autor navaza do cirkvi a nie do slovencinarov? Ti boli tiez proti a ako som napriek snahe press(titut)-u zaregistroval, ozvali sa skor, ako cirkev. Jaj, lebo SaS. Nic nove pod Slnkom
Apropo - ta knizka toho fuzkateho pana by bola super. Tiez by ucitel ziaka smel len naucit hodnotit, ale nesmel ho usmernovat. Moze to autor navrhnut aj verejne ... Ved ta kniha je tiez svedectvom doby ...
Obdobne by sme mohli upravit vecernicky a vysielanie pre deti a mladez, nech sa prisposobime novym trendom.
Mali by to, okrem povinného čítania - zaradiť aj ako maturitné otázky. Napríklad otázky: - Kto je Lališ? - Kto je Banáš? - Je Banášová lepšia spisovateľka a filozofka ako Polnišová? - V čom je sociálny prínos Polnišovej v súčasnosti? - Je kultúrne obohacujúcejší Šoubíííz, pre súčasnosť, ako nejaká literatúra? - Ktorú myšlienku Rytmusa - by ste si dali vysekať na vlastný hrob? - Je prenasledovaný spisovateľ Roháč lepším literárnym autorom ako Pištanek? A, v čom.
P.S. Ale aj tak, najmúdrejšou povinnou maturitnou otázkou by mala byť: Sú pre súčasníka - z relatívneho aspektu (zohľadňujúceho kultúru krajiny pôvodu) - významnejšou dvojicou osobností Braňo a Norika Mojsejovci, alebo Róébert a Carmen Geissenovci?
pri pohľade na TV obrazovku v relácii Braňo-Norika. Párik sa vyjadruje "írečito" a riadne "mastne".... súčasne na obrazovke beží odkaz nejakej slečny formou SMS (ale trochu vulgárnejšie formulované ako to uvádzam): Ta boha ci, ta ja vas ľubim.... ta my u nas doma tak hutorime ...tak pitne jak i vy.... P.S.: Príklady priťahujú
Povinna literatura z obdobia dvadsiateho storocia pre stredne skoly. Takze sa bavime o 19 az 20 rocnych ludoch. Ved to su dospeli ludia plne sposobili na pravne ukony, mozu volit, is za vojakov, mozu uz mat styri roki legelane sex, mozu legelane pit a fajcit . V tomto kontextem sa tu zoberate vulgarnostami v literarnom diele. Bud je to dielo literarne hodnotne a ponuka zaujimavi pohlad do daneho obdobia, alebo nie je.Bavit sa o tom, ci je vulgarne alebo nie, ako keby ho mali citat male deti, ktore to aj tak vsetko dobre poznaju, je trocha mimo.
P o d s t a t o u problému - nie je "baviť sa" o vulgárnosti, dokonca ani To, či "je to dielo literarne hodnotne a ponuka z a u j i m a v i pohlad".
P o d s t a t o u problému je: Prečo ho zaradili do zoznamu povinnej literatúry.
.
Ročne vychádza obrovské množstvo kníh. V Čechách, násobne viac - a kvalitnejších. Dokonca, už vyšiel aj Mein Kampf. Či Biľakovce pamäti.
Takže - špeciálne pre Vás: j e d i n ý m problémom sporu je - prečo práve t á t o kniha (spomedzi obrovského množstva slovenskej literatúry. (Nehovoriac už o zvrhlosti zdôvodnenia, že zobrazuje dobu.)
Oprava: Ročne vychádza obrovské množstvo kníh. V Čechách, násobne viac - a omnoho kvalitnejších. Dokonca, už vyšiel aj Mein Kampf. Či Biľakove pamäti. Alebo diela mnohých slovenských spisovateliek - dcérok manekýnok či fízlov našich.
najprv
cezan - určite to nie je brak písaný na objednávku doby, nakoľko tieto texty - poviedky - pochádzajú väčšinou ešte z 80.rokov, obaja autori ich písali do šuflíka, bez toho aby vedeli, že či budú vôbec niekedy vydané
za seba môžem povedať, že poznám veľmi dobre Pišťankove dielo ,ale túto knihu by som tiež neodporúčal ako povinné čítanie. Keď už niečo od Pišťanka, tak potom Rivers of Babylon, 1. diel, ktorý je skvelou satirou na divoké roky ranného kapitalizmu na Slovensku
a odkiaľ
Je to dobre napísané.
a koľko
len pre tvoje info - mal som tú knihu, zistil som, že z uvedených 1000 kníh som čítal celkom dosť, ale nemienim sa pri výbere kníh riadiť nejakým subjektívne spracovaným zoznamom
aha
Netlačím žiadne zoznamy do škôl, lebo si myslím, že celé povinné čítanie je blbosť. Kto číta knihy, ten začal čítať už v detských rokoch a kto ich nečíta, ten určite nezačne čítať pod vplyvom povinného čítania.
Mas problemy citat literaturu 18. a 19. storocia? Nemam problem citat knihy v anglictine pripadne nemcine.
Takze si to zhrnme. Neschopnost citat s porozumenim, neschopnost citat literaturu starsiu ako sto rokov (asi malo vulgarizmov) a neznalost cudzich jazykov. Tak pre teba asi fakt zostava len ten Pistanek. To ta teda lutujem.
ach
Zjavne sa kazdy pohybujeme v inom prostredi, pretoze v tom mojom, citat knihy v cudzom jazyku nie je nic vynimocne, ale skor norma.
"...divoké roky r a n n é h o kapitalizmu na Slovensku".
Keďže, ako mnoho prítomných "odborníkov", aj Vy sa tu vyjadrujete ku slovesnosti.
:-D