Koľko stojí začiatok školského roka?

Autor: Branislav Gröhling | 1.9.2019 o 18:45 | Karma článku: 5,64 | Prečítané:  2246x

Je tu nový školský rok a s ním prichádza večná téma – Koľko musia rodičia platiť za bezplatné vzdelanie svojich detí? A prečo rodičia platia tak veľa zo svojho?

Odpoveď je jednoduchá. Školy nemajú peniaze, lebo štát sa správa rozšafne na miestach, kde by mal myslieť viac ekonomicky. A hoci sa vláda zaviazala, že rodičom prvákov vyplatí jednorazový príspevok 100 eur, zdá sa, že sa tento raz poučili a už nehovoria, že ide o pomôcky zadarmo. Rodičia totiž veľmi skoro prišli na to, že „obedy zadarmo“ nie sú zadarmo a že mnohí na ne aj teraz doplácajú nemalé peniaze.

Pri stoeurovom príspevku na pomôcky sa štát sa nezameral na riešenie základných potrieb škôl. Zvolil jednoduchšiu, lacnejšiu a pre uši voličov „ľúbivejšiu“ pesničku. Niektorí rodičia dostanú peniaze na pomôcky (hoci s časovým oneskorením – prídu až v októbri alebo novembri). Ide o pomôcky pre prvákov, teda niečo cez 50 000 detí z asi 700 000. Ostatné deti bez príspevku – teda druháci a starší, ostávajú na tom rovnako.

Napríklad také učebnice. Ministerstvo sa zaviazalo dodať 75 % učebníc, ale ide hlavne o staré a nekvalitné tituly. Už teraz učitelia hlásia, že sa budú nanovo vydávať učebnice, ktoré nie sú dobré. Čiže aj tak bude treba iné učebnice. A tie zase zaplatí rodič. Pritom riešenie je jednoduché. Nenechať štát nakupovať staré a nekvalitné učebnice ale zaslať peniaze školám a nechať ich vybrať si z katalógu schválených učebníc, ktoré spĺňajú všetky podmienky. Funguje to skoro v celej Európe. Lenže takto by vydavatelia spomínaných starých a nekvalitných učebníc prišli o výborný biznis.

Ďalej sú tu chýbajúce príspevky na asistentov pre deti, ktoré ich potrebujú či vybavenie škôl. Všetko toto pokrivkáva a neraz to kompenzuje rodič – dopláca na rekonštrukcie, strechy či vybavenie školy. Spolu s tým pokrivkáva aj strava, pri ktorej sa nerieši jej kvalita či byrokraciu spojenú s prevádzkovaním jedální a kuchýň a ktorá nie je zadarmo. 

Štát by sa v prvom rade mal postarať o základné veci v školstve, o ktoré sa starať má. Dostatok kvalitných učebníc, kvalifikovaný personál, vybavenie škôl. Ak by sa štát postaral o tieto základné veci, myslím si, že rodičia by to ocenili viac. Aspoň by rodičia mali istotu, že škola funguje tak ako má a už nemusia kompenzovať neschopnosť štátu z vlastného vrecka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočnerovo sledovacie komando kontra sledoval niekto ďalší

Ľudia od Petra Tótha mali tajné tiene.

Stĺpček Jakuba Fila

Kto sledoval Kočnerovo komando? Bola to SIS?

Chýbajúce odpovede budú naznačovať, že nezlyhala len polícia.


Už ste čítali?