Uverili ste obedom zadarmo?

Autor: Branislav Gröhling | 27.8.2019 o 14:27 | Karma článku: 10,01 | Prečítané:  13062x

Obchodníci používajú slovo „zadarmo“ ako marketingový trik, ktorým spotrebiteľov presviedčajú, že robia výhodný nákup, hoci je to presne naopak.

A takto nejak sme uverili aj „obedom zadarmo“, ktoré sa nám snaží „predať“ vládnuci Smer. Už pár mesiacov na nich fungujú škôlky, od septembra nastúpia naostro aj školy. Čo o obedoch zadarmo zatiaľ môžeme povedať?

Štát na obedy zadarmo poskytuje dotáciu 1,20 eur na dieťa a porciu. Navariť obed za 1,20 je na niektorých miestach trochu sci-fi a tak sa na vyššiu stravnú jednotku musia skladať buď rodičia, alebo v ideálnom prípade sumu dopláca zriaďovateľ. Niektoré mestá už preto kvôli obedom musia zvýšiť iné poplatky.

Kým v materských školách sa stravuje viac ako 90 percent detí a tak kapacitne na obedy zadarmo boli pripravené, základné školy budú v septembri čeliť naozajstnej skúške. To znamená rozšíriť kapacitu jedální a kuchýň, prijať nových zamestnancov, investovať do vybavenia kuchyne. Štát spustil program – Pracuj v školskej jedálni, v rámci ktorého uvoľní 8,5 milióna eur, nie však na pracovné miesta kuchárok, ale na pomocné sily. Školy ale majú problém získať a zaplatiť kuchárky, nie pomocné sily. Otázkou tiež ostáva, čo sa stane, keď sa peniaze minú. Prepustia školy týchto ľudí?

Ako to už pri akciách tohto typu býva, nemyslelo sa na detaily ako rekonštrukcie, personál a ani na likvidáciu jedla, ktoré sa nezjedlo. Bude to ďalší výdavok, s ktorým sa musia popasovať školy.

A ešte jeden malý postreh z praxe, ktorý „súdruhom“ zo Smeru unikol. Dôchodcovia. Viacerým z nich niektoré školské jedálne poskytovali obedy a už im avizovali, že od septembra to skrátka zrejme nebudú zvládať. Takže dôchodcovia teraz chodia klopať na dvere starostom a primátorom a pýtajú sa ich, kto im bude obedy zabezpečovať.

Z toho celého je jasné, že obedy zadarmo nielenže nie sú zadarmo, ale ešte ide o celkom nákladnú a najmä komplikovanú záležitosť. Pritom by stačilo málo. Keď už chceli Smeráci spraviť niečo pre rodiny, mohli zvýšiť daňový bonus na dieťa. Aj keď uznávam, že marketingovo by sa to tak dobre asi nepredávalo.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Matovič ponížil Slovensko

Problémom nie je Sputnik, ale správanie expremiéra.

Návrat do škôl: Akú platnosť bude mať test v mojom okrese? (otázky a odpovede)

Od 26. apríla sa triedy otvoria podľa situácie v danom okrese.


Už ste čítali?