Koľko zarobia učitelia od 1.9.2019?

Autor: Branislav Gröhling | 5.5.2019 o 18:16 | (upravené 27.8.2019 o 14:16) Karma článku: 10,01 | Prečítané:  85926x

Niektorým učiteľom sa plat zvýši o 76 eur, väčšine o 5 až 13 eur. Prináša to návrh zákona od vládnych poslancov.

Koalícia bude zrejme tvrdiť, že zvýšila platy učiteľov o 9,5%. Ale nie je to celá pravda. Jednou cestou sa znižujú príplatky za prax.

Ako to bude vyzerať v realite? Nastupujúcemu učiteľovi v adaptačnom vzdelávaní stúpne hrubá mzda o 76,5 eura. Učiteľom v 8. platovej triede (po starom je to 11. trieda a je v nej najviac učiteľov), ktorí majú za sebou istú prax, stúpne plat menej výrazne. Pri 15 rokoch praxe im stúpne hrubá mzda o 5 eur, pri 30 rokoch praxe to bude 7,5 eur a pri 40 rokoch 11,5 euro.

Ako je to možné? Základné platové tarify sa zvyšujú o 9,5 %, to je pravda. Ale spolu s tým sa majú zmeniť a znížiť príplatky za prax.

Dnes dostáva učiteľ príplatok za prax každý rok 1 % zo základnej platovej tarify počas prvých 16 rokov praxe. A príplatok 0,5 % počas 17-40 rokov praxe. Po novom bude príplatok 0,25 % ročne (počas prvých 8 rokov) a 0,5 % (9-40 rokov praxe). Tým sa de facto zmierni rast platov pre skúsenejších učiteľov a podporia sa začínajúci učitelia.

Zmysel opatrenia? Cieľom je zjavne podporiť učiteľov na začiatku kariéry a zatraktívniť ich plat (je dlhodobo známe, že nástupný plat absolventov VŠ je v priemere vyšší než nástupný plat učiteľa). Zároveň je tu zrejme aj snaha nezaťažiť príliš štátny rozpočet.

Pre väčšinu učiteľov teda zákon neprinesie výraznú zmenu. Prinesie ale dobré PR pre vládu, ktorá určite bude hovoriť, že tento rok zvýšila platy učiteľov o 19,5 %. Možno medzi tým zabudne povedať, že to zvýšenie o 9,5 % zvýšením ani veľmi nie je. A že vyšší plat, ako je nástupný plat učiteľa, nájde absolvent pedagogiky aj napríklad v LIDLi.

Pre viac noviniek zo školstva ma sledujte na Facebooku: www.facebook.com/branislav.grohling

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Samo Marec

Na nevyhnutnosti zmeny sa stále nič nezmenilo (píše Samo Marec)

Dva roky po vražde: Politika nie je o heslách, ale o práci.

Píše Jakub Benko

Mazurek ma inšpiroval. Prešlo ma to v Osvienčime (odomykáme)

Usmieval sa na kremačné pece.


Už ste čítali?