Ideálny učiteľ neštrajkuje, nerozmýšľa, nezarába

Autor: Branislav Gröhling | 12.11.2017 o 17:30 | (upravené 12.11.2017 o 18:17) Karma článku: 9,30 | Prečítané:  3263x

Vláda neplní svoje programové vyhlásenie, nereformuje školstvo a nezvýši platy učiteľom. A to jej zrejme vyhovuje.

Programové vyhlásenie vlády sľúbilo zvýšiť platy učiteľom od januára 2018 o 6 %. Podmienili to však zásadnými vnútornými zmenami v systéme školstva. O tých sa skoro 2 roky iba rozprávalo, ale neudiali sa, takže vyššie platy v januári učitelia neuvidia.

Výhovorky vlády môžu byť dvojaké: „Keďže sme o reforme len rozprávali a nič neurobili, vy nedostanete viac,“ alebo „Pretože ste odmietli dohodnúť sa s nami a vzdať sa práva štrajkovať, za trest vám nezvýšime platy.“ Jedno je alibistický prístup, druhé je reakcia malého dieťaťa.

Celá táto situácia dokazuje, že programové vyhlásenie tejto vlády je len papier. A môžeme ho slobodne ignorovať. Tak ako sa postavilo ministerstvo k Učiacemu sa Slovensku, ktoré navrhlo množstvo zmien a ministerstvo ich bez mihnutia oka zavrhlo, tak sa stavia aj vláda k vlastnému programovému vyhláseniu.

Pre porovnanie: na Slovensku plat učiteľa predstavuje 62 % platu vysokoškolsky vzdelaného človeka. V EÚ je priemer 86 %  pre stredné školy. Pre mladého človeka s vysokoškolským titulom sú skrátka atraktívnejšie iné povolania než práca učiteľa, kde nastúpi s platom 690 €  v hrubom (asi 544 € v čistom).

K tomu sa pridáva problém s vekom. Priemerný vek našich učiteľov je okolo 45 rokov. Behom 20 rokov odídu do dôchodku a školstvo bude čeliť personálnej katastrofe. Riešenie? Buď skokovo zvýšiť platy alebo znížiť požiadavky na prácu učiteľa, čo by bola ešte väčšia katastrofa. Takmer všetci kvalitní, pracovití a tvoriví ľudia si totiž budú hľadať prácu inde. Kvalitu do školstva nedostaneme a práca učiteľa pripadne tým ostatným. A to sa zákonite odrazí na vzdelaní žiakov.

Kvalitný učiteľ totiž vychová budúce generácie, zodpovedných občanov a aj uvedomelých voličov. A možno aj tam je problém. Vláda totiž chce učiteľa, ktorý neštrajkuje. Chce učiteľa, ktorý neoponuje, poslúcha a nech mu ani len nenapadne ju kontrolovať, ako míňa peniaze v školstve. Čo keby to preniesol na svojich žiakov? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako zmanipulované voľby zrodili bieloruský národ

V čom sa protesty v Bielorusku líšia od minulosti.

Dobré ráno

Dobré ráno: Môže Trump neuznať výsledok prezidentských volieb?

Voľby sa v USA konajú 3. novembra.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Keď diktátor slabne

Lukašenka môže udržať pri moci už len skorumpovaná armáda.


Už ste čítali?