Kto stojí za rozdávaním eurofondov pochybným firmám?

Autor: Branislav Gröhling | 15.8.2017 o 10:29 | Karma článku: 12,41 | Prečítané:  7093x

Výskumná agentúra pridelila milióny eur pochybným firmám. Šéfuje jej človek, ktorý má na svedomí sfušovaný eHealth za desiatky miliónov eur.

Výskumná agentúra je organizácia ministerstva školstva, ktorá rozdeľovala eurofondy na podporu vedy a výskumu. Už vieme, že vyhrali rôzne pochybné firmy – schránkové firmy, firmy s 2 zamestnancami, firmy, ktoré vedu a výskum nikdy nerobili či firmy, ktoré dlžia na odvodoch. Kto však stojí za Výskumnou agentúrou?

              Rastislav Beliansky. Minister Plavčan ho vymenoval do pozície riaditeľa Výskumnej agentúry 1. mája 2016. Predtým pôsobil na ministerstve zdravotníctva ako šéf sekcie informatiky. Tam sa podieľal v rámci Operačného programu informatizácia spoločnosti na sfušovanom systéme elektronického zdravotníctva – takzvaný eHealth.

Je to projekt, ktorý sa začal pripravovať v roku 2008, mal začať fungovať v roku 2013, potom v roku 2016, 2017 a neustále sa jeho realizácia odďaľovala. V rámci projektu mali vzniknúť elektronické poukazy poistencov, kde by sa evidovali všetky informácie o zdravotnom stave pacienta, no neskôr sa tento plán úplne zrušil. V tomto projekte sa utopili desiatky miliónov eur – už v roku 2015 sa hovorilo o sume 47 miliónov eur. Na elektronických službách v zdravotníctve (eHealth) sa aj podľa medializovaných informácií údajne obohatila firma spájaná s Jánom Počiatkom Anext, ktorá si objednala IT služby u firmy Mediworx.

Časť eurofondov, z ktorých mal byť eHealth financovaný, musela byť vrátená, pretože tieto peniaze boli použité v rozpore s pravidlami Európskej Únie. Projekt eHealth následne prešetroval NKÚ a zistil v ňom systémové nedostatky.

Výsledok tohto projektu za minimálne 47 miliónov eur, na ktorom spolupracoval Rastislav Beliansky, je nulový. Tento človek sa následne dostal do vedenia Výskumnej agentúry, kde mal opäť rozhodovať o obrovských sumách peňazí a o ich efektívnom prerozdelení. Niekto by povedal, že jeho spoluúčasť na projekte, ktorý minul milióny eur a nemá žiaden výsledok, by ho diskvalifikovala.

              Ministrovi Plavčanovi to nebránilo vymenovať ho 1. mája 2016 za nového riaditeľa Výskumnej agentúry. 18. mája zrušila Výskumná agentúra výzvu na priemyselné výskumno-vývojové centrá (PVVC). 25. mája monitorovací výbor schválil nové kritéria hodnotenia projektov z EÚ, čo umožnilo vyhrať pochybným firmám. A 31. mája bola výzva na priemyselné výskumno-vývojové centrá (PVVC) vo výške 301 miliónov eur opäť vyhlásená. Výskumná agentúra pod Plavčanovým nominantom dokázala expresne rýchlo zrušiť výzvu, upraviť podmienky a vypísať ju nanovo behom prvých dvoch týždňov od jeho nástupu.

31. mája 2016, bola aj vyhlásená výzva na dlhodobý strategický výskum a vývoj (DSV) za 288 miliónov eur, do ktorej sa okrem firiem mohli zapájať aj verejné inštitúcie. Aj pri tejto druhej výzve sa Výskumná agentúra celkom poponáhľala. 1. júna 2016 vstúpil do platnosti štatút Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu, ktorý hovorí, že úrad vykonávať dohľad nad využívaním eurofondov. Teoreticky by mal odkontrolovať aj túto eurofondovú výzvu, ale nemohol, pretože bola vyhlásená 1 deň pred vznikom úradu. Výskumná agentúra obišla kontrolu druhej eurofondovej výzvy tým, že ju vypísala 1 deň pred vznikom úradu, ktorý má využívanie eurofondov kontrolovať.

              Toto sú postačujúce dôkazy, ktoré poukazujú na to, že Plavčanov nominant nemal mať na starosti ďalšie rozdeľovanie financií a mal by byť zo svojho postu odvolaný.

              To však nie je všetko. Po prevalení eurofondového škandálu a jeho medializácií Výskumná agentúra stále podpisovala zmluvy s pochybnými víťazmi prvej výzvy. Európska komisia nám pohrozila, že výzvy nepreplatí. Ale zmluvy sú podpísané a musia byť zaplatené. Keď nie z eurofondov, zaplatia sa zo štátneho rozpočtu – konkrétne z kapitoly školstva. Peniaze, ktoré mohli ísť do škôl, na lepšie učebnice, na asistentov, či na iné výdavky v školstve, skončia u pochybných firiem. Za chyby pána Belianskeho a nečinnosť ministra Plavčana zaplatia všetci občania Slovenskej republiky, ako aj ich školopovinné deti.

Z týchto dôvodov by mal byť generálny riaditeľ Výskumnej agentúry bezodkladne odvolaný. A spolu s ním by mal odísť aj minister Plavčan – ten totiž toto celé umožnil. Vymenoval riaditeľa do tejto pozície, nezakročil voči machináciám s vyhlasovaním výziev a neapeloval na zastavenie podpisovania zmlúv s pochybnými firmami. Platiť za to teraz budú všetci občania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Kvôli strachu z tajomstva nedokážeme vnímať realitu (píše Michal Havran)

Od UFO k strachu z tajomstva.


Už ste čítali?