Tradičná rodina pripravila kňaza o prácu

Autor: Branislav Gröhling | 14.8.2016 o 16:04 | (upravené 15.8.2016 o 19:37) Karma článku: 11,26 | Prečítané:  14355x

Evanjelický kňaz musel pre svoj názor na manželstvo v práci skončiť. Asi už ani človek s vlastným názorom nepatrí do kostola. Kto je v kostole ešte vítaný?

Kaplán má ženu a dve deti. V súkromí zastáva názor, že aj páry rovnakého pohlavia majú nárok na uzatvorenie partnerstva. V práci ale tento názor nehlásal a spokojní s ním boli nielen veriaci, ale aj cirkevný zbor aj kolegovia. Jeho názor však nereprezentoval názory cirkvi a tak musel odísť. Dobre teda.

Ale koho dnes reprezentuje cirkev na Slovensku? To by ma zaujímalo. Lebo nereprezentuje homosexuálov, nereprezentuje rozvedených ľudí, nereprezentuje slobodné matky a keď je treba nezastane sa detí, ktoré sexuálne obťažujú jej samotní predstavitelia. A očividne nezastáva ani názory pápeža.

Akoby predstavitelia cirkví reprezentovali len samých seba. A každý kto je iný, nebodaj má iný názor, vítaný nie je. Pritom k viere sa dnes dá pristupovať aj inak. Na jednej strane vidíme prístup pápeža, ktorý robí malý a ostýchavý krok vpred a snaží sa otvoriť brány ostatným. A na druhej strane sú slovenské cirkvi, ktoré robia dva kroky vzad, odrazu ochraňujú „tradičnú rodinu“ a zatvárajú dvere, komu môžu. Česť progresívnym výnimkám a jednotlivcom, ktorých je, žiaľ, ako šafranu.

A čo tá kresťanská láska? Ani o tej akosi nepočujeme. V posledných rokoch sú skôr aktivity cirkví o vyčleňovaní, odsudzovaní a o tom, kto všetko a prečo do cirkvi nepatrí. Namiesto toho, aby boli o kresťanskom otváraní náruče, pomáhaní a prijímaní všetkých. A svetlé výnimky ako kaplán z Turian sú svižne umlčané.

Z cirkvi sa namiesto inštitúcie, kde ľudia nájdu duchovné povznesenie a pokoj, stáva inštitúcia, ktorá vynáša súdy nad všetkým a všetkými. A ktovie, či má vôbec nárok stavať sa do roly sudcu a strážkyne morálky.

Nemyslite si, že cirkvi nenávidím. Pre vysvetlenie, aj ja mám za sebou prijímanie aj birmovku. Ak som na cestách, rád navštívim aj miestne kostoly a obľubujem gospel. Ale do kostola nechodím. Reklama, ktorú si cirkev navonok robí, ma vždy presvedčí, že tam ísť nemám. Na čo? Nechcem počúvať ľudí, ktorí sa z pozície samozvanej morálnej autority rozhodli súdiť všetkých naokolo. A hlavne: aj tak by ma v kostole nechceli. Ja totiž, podobne ako pán kaplán z Turian, mám svoje vlastné názory. Ale koho v tom kostole ešte vôbec chcú?

 

Kaplána Jakuba, ktorý v nedeľu skončil v práci, jeho manželku a dve deti môžete podporiť NA NOVOM LINKU tu: https://www.ludialudom.sk/vyzvy/3729

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Pre nové pravidlá v prvých dňoch prejdú STK len vyvolení

Stanice technickej kontroly museli prejsť zmenami.

ŠPORT

Saganov rival má unikátny štýl. Chce sa odlíšiť od ostatných

O triumfe v šprinte nerozhoduje iba aktuálna forma či taktika.

komentár ondreja podstupku

Ako dostať plasty zo slovenských riek

Mne sa stala tá nehoda, že som hádzal jeden sáčok za druhým.


Už ste čítali?