reklama

Viete, aké máme školstvo? Jedno z najslabších v Európe

Potvrdzujú to štúdie. Podpísali sa pod to nedostatok financií, nevybavené školy, nízke nástupné platy učiteľov a nedostatočné výsledky žiakov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)

Správa The Learning Curve spája údaje z viacerých medzinárodných rankingov a hodnotí školstvo v 40 krajinách sveta. Podľa nej má najhoršie školstvo v Európe za rok 2014 Grécko. Pred ním sa nachádza Rumunsko, Bulharsko, Španielsko, Portugalsko a potom Slovensko. Celkovo Slovensko obsadilo nelichotivú 27. priečku. A k tomu sa naše výsledky stále zhoršujú. V roku 2012 sme totiž obsadili 19. miesto.

Po vydaní tejto správy grécky minister školstva sám priznal, že ich školstvo je na tom zle a nemá žiadne stratégie do budúcnosti. Dodal, že tento žalostný stav je súčasťou krízy, ktorú Grécko zažíva. A ako je to na Slovensku? U nás fakty a slabé výsledky neriešime. Je známe, že dlhodobo investujeme málo, že naše výdavky na žiaka sú mizerné a platy učiteľov patria k najnižším v Európe. Naši absolventi majú navyše problém uplatniť sa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No rozdiely nie sú len vo financiách. Rozdiely medzi nami a najlepšou európskou krajinou – Fínskom, sú aj v iných oblastiach. Tam napríklad na jedného učiteľa pripadá 13,2 žiaka, na Slovensku je to 15,05. Fínski žiaci majú podstatne lepšie výsledky v medzinárodných testoch (PISA a TIMSS) než Slováci, ktorí majú v Európe podpriemerné výsledky. Tento problém sa viaže na ďalší faktor, ktorý štúdie zohľadňujú – zamestnanosť a produktivita práce. V obidvoch nás Fíni výrazne predbiehajú.

Od nášho pripojenia k EÚ ubehlo takmer 12 rokov. Za ten čas sme očakávali rozvoj a dosiahnutie úrovne západného sveta. Naše školstvo ale žiaden rozvoj nezažilo, práve naopak. Myslím si však, že máme na viac, než nachádzať sa na chvoste európskych výsledkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Namiesto neustáleho rozoberania metodiky si musíme presne zadefinovať cieľ vzdelania žiakov – vychovať ľudí uplatniteľných na trhu práce. Potrebujeme ľudí, korí sa nielen zamestnajú, ale ktorých práca bude produktívna a bude prinášať výsledky. A samozrejme, musíme aj zvýšiť financovanie školstva, jednak na dovybavenie viacerých škôl, ale aj preto, aby sme zvýšili záujem o prácu pedagógov a nalákali tak do školstva tých najlepších.

Pridajte sa ku mne na Facebooku: Brani Gröhling – Vo vzdelaní je budúcnosť krajiny

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  101
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Exminister školstva, poslanec NR SR, člen školského výboru, bývalý poradca pre školstvo na BSK. Vyše 10 rokov som robil vzdelávanie na odborných školách, kde sme na školy prinášali najlepšie poznatky z praxe. Venujem sa školstvu, spoločenským a liberálnym témam, mám rád kávu (ristretto), dobré jedlo, príležitostne aj dobrý rezeň. ☕️🍝🍗 Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu