Ministerstvo nezruší nadbytočné inštitúcie

Autor: Branislav Gröhling | 28.12.2015 o 9:37 | Karma článku: 12,84 | Prečítané:  3950x

Preboha, len nech sa v tom školstve nič nemení. Táto myšlienka mi beží hlavou, odkedy som čítal vyjadrenie pána ministra školstva Draxlera na tému rušenia niektorých organizácií rezortu školstva.

Minister povedal, že v najbližšej dobe nerozhodne o prípadnom rušení, alebo spojení niektorých organizácií rezortu školstva. (Organizácie sa zvyčajne rušia či spájajú k 1.januáru.)

Pre lepšie pochopenie, ministerstvo má niekoľko priamo riadených organizácií (PRO), ktorých činnosť nie je vždy prínosná. Ich vzájomným spojením, alebo zrušením, by mohli vzniknúť financie, ktoré môžu byť použité inak. O tomto procese sa hovorí už od roku 2010.

V súčasnosti však minister hovorí, že spájanie organizácií  nechce unáhliť a že potrebuje čas, aby všetko dobre pripravil. Chce podrobný personálny audit, aby nekonal urýchlene. Už ani neviem, čo sa z tých všetkých analýz a auditov dozvieme. Hovorkyňa ministerstva školstva predsa už v októbri tohto roku uviedla, že ministerstvo má vypracovanú štúdiu o optimalizácii v rezorte školstva.

Načo potrebujú ďalší audit? Veď ten už roky prebieha. V štúdii je popísaný súčasný stav činností, ktoré vykonávajú priamo riadené organizácie ministerstva. A navyše, už v roku 2010 Analýza činností MŠVVaŠ hovorila o stave PRO v rezorte školstva a ponúkla aj návrhy na riešenie situácie. Tento scenár sa z roka na rok opakuje, ale činnosti daných inštitúcií sú z roka na rok "dôležitejšie a dôležitejšie."

Analýza z roku 2010 uvádza kľúčové výstupy, ktorými sú napr. :

- Štátny inštitút odborného vzdelávania – Po ukončení projektov EŠF odporúčame zrušiť vzdelávacie činnosti inštitútu, zvážiť spojenie s ŠPÚ.

- Národný ústav celoživotného vzdelávania – Zúžiť, alebo zrušiť činnosti po ukončení projektu PIAAC, prípadne zvážiť zlúčenie s IUVENTOU.

- IUVENTA – Zachovať primárne činnosti, zrušiť resp. zúžiť činnosti o sekundárne prevádzky – objekt na Karloveskej ul. plaváreň, telocvičňa, ubytovne, rekreačné zariadenie v Modre, prípadne zvážiť zlúčenie s NÚCŽV,

- Ústav informácií a prognóz školstva – Zrušiť tlačiarenské činností, administráciu soc. štipendií presunúť na MPSVaR SR atď.

Mimochodom, v tomto dokumente je málo s čím by som nesúhlasil a je plný veľmi pragmatických  návrhov. Jediné, čo sa z toho naozaj udialo, bolo riešenie objektov IUVENTY, kde ale nešlo ani tak o racionalizáciu. UIPŠ sa zlúčil s Centrom vedecko-technických informácií a prišlo k úspore na platoch 10 ľudí, ktorých prepustili.

Toto je výsledok  racionalizácie v rezorte školstva. Nebudem sa zaoberať tým, koľko sa počas tejto racionalizácie vytvorilo iných pracovným miest na samotnom ministerstve a jeho PRO. Myslím, že si stačí urobiť malý prieskum medzi riaditeľmi škôl, resp. učiteľmi, ktorých roky počúvam, a tí vám jasne povedia, ktoré z týchto inštitúcií sú pre nich prínosom, resp. ktoré vôbec nepotrebujú.

Je najvyšší čas pristúpiť aj k tejto problematike s otvorenými očami a začať konečne konať. Financie zbytočne čerpané na niektoré nezmyselné činnosti by mali byť využité na zmenu a hlavne podporu ozaj potrebných činností v školstve.

 

Tento blog je reakciou na http://www.ucn.sk/ministerstvo/ministerstvo-odklada-rusenie-svojich-organizacii-na-neskor

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

EKONOMIKA

British Airways vypadli systémy, na letiskách panuje chaos

Zrušila sobotňajšie lety z Londýna.


Už ste čítali?