Ako robíme z vysokoškolsky vzdelaných ľudí sociálne prípady

Autor: Branislav Gröhling | 7.12.2015 o 8:01 | Karma článku: 13,54 | Prečítané:  8362x

Málokedy sa jedným rozhodnutím podarí z vysokoškolsky vzdelaných ľudí spraviť sociálne prípady. U nás sa to dá.

Posledné týždne učitelia  protestujú a žiadajú lepšie pracovné podmienky a ohodnotenie. Odpoveďou na to bol najprv stoeurový príspevok k Vianociam, diskusný okrúhly stôl a teraz zas dáme začínajúcim učiteľov byty zdarma (pýtam sa a čo ostatní učitelia?).

Bytov by malo byť celkovo asi dvetisíc. Nájomné bude pozostávať najprv iba z energií, potom by sa malo zvyšovať spolu s rastúcim platom. Prakticky tak vlastne pôjde o sociálne byty. Lepšieho ohodnotenia  sa nikto z učiteľov nedočká, akurát nováčikom zabezpečíme lacné ubytovanie. Tí ostatní sa musia uspokojiť s vianočným príspevkom. Namiesto plošného zdvihnutia platov a riešenia situácie v školstve z učiteľov urobíme sociálne slabších, ktorí potrebujú bývanie zdarma.

Nemyslím si, že sa mladí pohrnú študovať za učiteľa, len aby mali plat 595 € v hrubom a provizórne bývanie. A tiež si nemyslím, že toto učiteľom pomôže. Už teraz chýba mnohým žiakom rešpekt k učiteľom. Ako sa k nim asi budú správať keď učiteľ už nebude len ten, čo málo zarába, ale ešte aj ten, čo potrebuje bývanie zdarma?

Toto riešenie nie je systémové. Rieši to dôsledok slabých platov, nie ich príčinu (teda dlhodobo najnižšie investície do školstva v EÚ). A hlavne, problémy v školstve nie sú iba o zlých platoch. Sú aj o tom, že študenti majú v porovnaní s inými európskymi krajinami slabé výsledky, že školy majú finančné problémy a učitelia sa celkovo necítia vážení. Nemáme víziu školstva a plán pokroku, ako ju dosiahnuť. Robiť z učiteľov sociálne prípady nie je pokrok, je to míľový krok vzad.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: Zločinci najradšej obchodujú so štátom, peniaze tam majú isté

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?