5 argumentov, prečo (ne)zvýšiť učiteľom platy

Autor: Branislav Gröhling | 26.11.2015 o 10:12 | Karma článku: 12,59 | Prečítané:  20481x

Rozprával som sa s učiteľmi, ktorí požadujú okrem iného aj riešenie ich finančnej situácie, ale aj s tými, ktorí sú proti. Tu je niekoľko argumentov proti zvyšovaniu platov učiteľov a odpovede na ne.

1. Majú 2 mesiace prázdnin

Nie úplne. Cez letné prázdniny si učitelia musia čerpať klasickú dovolenku. Celkovo majú 45 dní dovolenky. 10 dní vyčerpajú cez Vianoce, jarné a iné prázdniny a zvyšok ostane cez leto. Zvyšok leta musia chodiť do školy a tvoria nové učebné plány, ktoré sa každým rokom menia.

2. Končia o 14.00

Bolo by skvelé, keby sa práca učitelia končila zvonením po poslednej hodine. Po škole ale nasleduje množstvo povinností. Či už ide o prípravu hodín na nasledovný deň, opravu písomiek, alebo vedenie pedagogickej dokumentácie. Ak máte 5 tried, v každej 30 žiakov a oprava jednej písomky trvá 5 minút, písomky budete opravovať 12,5 hodiny.

3. Veď si privyrobia inou prácou

V škole učiteľ trávi okolo 7 hodín denne. Ak si má potom privyrábať inde, ako mu ostane čas na rodinu, voľný čas a vôbec život? A kedy má stihnúť písomky, triednické povinnosti, vedenie krúžkov, či nevyhnutnú byrokraciu? Viac o byrokracii písala Slovenská komora učiteľov tu.

Ak bude mať učiteľ dobrý plat, nielen, že bude motivovaný, ale nebude musieť tráviť čas vo vedľajších prácach. Bude sústredenejší, bude sa môcť naplno venovať svojej práci a tá bude kvalitnejšia.

4. Po 30 rokoch predsa dobre zarobia

Nástupný plat učiteľa je  595 v hrubom a po 30 rokoch je to približne 800 eur. Ale čo je to za prácu, kde musíte 30 rokov čakať na normálny zárobok? Na čo človek študuje päť rokov pedagogiku na vysokej škole, keď nastúpi  s platom 595 eur? Priemerný vek učiteľov stále stúpa a školstvo nedokáže prilákať mladých učiteľov. Mladí nechcú učiť, lebo si nemôžu dovoliť tak dlho čakať na primeraný zárobok. Musia z niečoho uživiť seba, svoju rodinu a splatiť hypotéku. A navyše je rozdiel byť učiteľom v Bratislave s vysokými životnými nákladmi Bratislavy a učiť na strednom Slovensku, kde sa dá z platu učiteľa lepšie vyžiť.

5. Však aj iní zarábajú toľko

Platy na Slovensku všeobecne nie sú vysoké. Ale učiteľ má vysokú školu a predsa zarobí tak málo. A zvláštne je, že  všetci učiteľov potrebujeme a napriek tomu si ich prácu nevážime. Všetci sme strávili minimálne 9 rokov z našich životov v škole, kde sme sa formovali, rástli, vzdelávali a dospeivali. To, čo vieme, vieme vďaka učiteľom. A štát ich za to nevie odmeniť slušným platom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: Zločinci najradšej obchodujú so štátom, peniaze tam majú isté

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?