Učitelia tu máte stovku a buďte ticho

Autor: Branislav Gröhling | 11.11.2015 o 7:14 | Karma článku: 14,22 | Prečítané:  5145x

Minister Draxler sa rozhodol dať učiteľom pred Vianocami jednorázovú odmenu vo výške 100 eur v hrubom. Je to ako keby im mesačný plat v jednom roku navýšil o 8,33 eur. 

Škoda len, že to prišlo práve pred voľbami a po tom, ako tvrdil, že na učiteľov nie sú peniaze. Sudcom ale vláda dopriala mesačné navýšenie dôchodku o 170 eur a ďalší týždeň voľna.

Žiaľ na školstvo nikdy peniaze nie sú, aj keď vždy prídeme na to, že na iné peniaze máme. Nástupný plat učiteľa bol v januári 2015 asi 590 v hrubom. Plat ďalej stúpa len tabuľkovo a až po 32 rokoch praxe dosiahne asi 800 eur. Na takýto nástupný plat a pracovné podmieky nevieme prilákať nových učiteľov, ani pod prísľubom 100 eurovej odmeny na Vianoce. Preto nám priemerný vek slovenských učiteľov stúpa a momentálne je to 45 rokov a čoskoro nebudeme mať koho dostať do školstva.

Ministerstvo ale budúcnosť nezaujíma, teraz sú voľby a treba dať dôchodcom aj učiteľom a neskôr obe skupiny nechať živoriť. Dúfajú, že tak učiteľov umlčia a už teraz majú budúcu výhovorku, prečo nenavýšia platy („Veď sme Vám nedávno dali vianočné odmeny“). U našich susedov to vyzerá inak. Zatiaľ čo my sme medzi rokmi 2009 a 2014 platy učiteľov reálne zvýšili o 1,91 %, v Česku vzrástol plat učiteľov prepočítaný HICP o 26,69 %. Slovenská komora učiteľov pritom opakovane žiada o navýšenie platov – od roku 2016 o 140 eur a od 2017 o ďalších 90 eur – a opakovane sa ich žiadosť prehliada. Teda okrem predvolebného obdobia.

Minister Draxler zvolil takúto predvolebnú návnadu po tom, čo pred mesiacom v O 5 minút 12 diskutoval s Branislavom Kočanom zo Slovenskej komory učiteľov a tvrdil, aké sú požiadavky učiteľov nereálne a že sú spravené na poslednú chvíľu. K tomu ešte označil úsilie Slovenskej komory učiteľov za iniciatívu „pár bratislavských učiteľov.“

Vláda sa vyhovára, že na učiteľov nie sú peniaze a pritom ich štedro rozdáva inde. 100 eur je malá náplasť na krvácajúcu ranu školstva. Namiesto predvolebnej návnady potrebujeme reálny plán ako zvyšovať učiteľom platy, aby boli konečne za svoju prácu primerane odmenení a aby bol o prácu v školstve záujem. V opačnom prípade sú pre učiteľov jedinou vyhliadkou do budúcnosti ďalšie Vianoce alebo predvolebná kampaň o štyri roky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: Zločinci najradšej obchodujú so štátom, peniaze tam majú isté

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?