Gröhling je problém!

Autor: Branislav Gröhling | 7.10.2015 o 8:03 | Karma článku: 12,64 | Prečítané:  3709x

„Braňo, vieš, že ty si problém školstva?“ To mi pri návšteve škôl povedal jeden z riaditeľov a môj dlhoročný kamarát. „Prečo?“, počudoval som sa. 

Keby som bol ja jediným problémom školstva, boli by sme na tom veľmi dobre. „Ty za minimum peňazí niečo reálne urobíš,“ odvetil. A čo také robím spolu s inými zanietenými ľuďmi?

Už 10 rokov na vlastné náklady vzdelávame kaderníkov. A kuchárov. A cukrárov. A čašníkov... Naše školenia majú úspech a nami zaškolených mladých ľudí zamestnávajú po celom Slovensku. Niektorí vyškolení žiaci si dokonca zakladajú vlastné podnikanie.

Ja som tiež začal remeslom a neskôr sa mi podarilo vybudovať  značku. Zažil som úspešný profesionálny život a chcem, aby podobnú možnosť dostali aj mladí ľudia. Aj mne na začiatku pomohli a podali pomocnú ruku a ja to teraz chcem oplatiť ďalším mladým ľuďom. Chcem, aby si obľúbili to, čo študujú, a aby vedeli, že môžu nájsť úspech a uplatnenie.

Mnohým žiakom totiž nepovedia, ako sa dnes môžu uplatniť. Že nemusia variť len kuracie so zemiakmi. Robiť len trvalú a pripravovať len krémeše. A pritom máme inštitúcie, zákony, duálne vzdelávanie, ktoré by sa tomuto mali venovať, no nič praktické neriešia a neposúvajú školy vpred. Máme roky staré osnovy a žiakov, ktorí nemajú dostatočné praktické vzdelanie. A školy nemôžu veľa urobiť, keďže je školstvo také podfinancované.

Zobrali sme to do vlastných rúk. Na školeniach sme spolupracovali s Jarom Žídekom, ktorý žiakom ukazoval nové spôsoby varenia a dával rady z praxe. Školili sme kaderníkov, baristov a budeme školiť cukrárov s Tomim Reidom. Boli sme aj mimo odborných škôl, napríklad v detskom domove, kde deti často nie sú oboznámené so svojimi pracovnými možnosťami. Pre školu, ktorá sa venuje slabovidiacim a nevidiacim, zase pripravujeme deň testovania kávy. Žiaci budú môcť ochutnať rôzne druhy kávy a naučiť sa ich rozlišovať. Pripravujeme program pre žiakov so sluchovým postihnutím.

Minulý školský rok sme navštívili cez 70 škôl a vyškolili viac ako 500 mladých ľudí. Zorganizovali sme Deň podpory remesiel a stredných odborných škôl, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 50 škôl a viac ako 2500 mladých ľudí. Tento rok plánujeme vyškoliť až cez 700 mladých ľudí a zorganizovať malé regionálne Dni podpory stredných odborných škôl a rozšíriť naše školenia o nové odbory. Už druhý rok pripravujeme celoslovenskú kampaň na podporu škôl "Študuj remeslá a  staň sa aj ty elitou."

Teraz mi je jasné, prečo som pre školstvo problémom. Som totiž niekto, kto chce skutočne niečo urobiť a posunúť žiakov aj školstvo vpred. A to môže určitým štátnym inštitúciám, ktoré poberajú financie a mali by tieto veci robiť, prekážať. Ako dodal riaditeľ z úvodu blogu: „Svojou činnosťou poukazuješ na ich nečinnosť. Ukazuješ, že keď sa chce, tak sa dá.“ A naozaj sa to dá. Síce v malom, ale niekde predsa začať musíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Jakub Benko

Mazurek ma inšpiroval. Prešlo ma to v Osvienčime (odomykáme)

Videl som ho usmievať sa na kremačné pece.


Už ste čítali?