Máš chuť na horalku?

Autor: Branislav Gröhling | 6.8.2015 o 7:10 | Karma článku: 11,61 | Prečítané:  7611x

- „Máš chuť na horalku?“ - „Aj hej, idem kúpiť do bufetu. Jáááj už nemôžem, veď tam to zrušili. Tak skočím do potravín. Máme 5 minútovú prestávku. To stihnem.“ 

Toto budú veľmi časté rozhovory v školách od 1. októbra. Vtedy totiž s veľkou pravdepodobnosťou vstúpi do platnosti novela vyhlášky, ktorú minister zdravotníctva predložil do pripomienkového konania.
V dôvodovej správe píše, že štatistiky OECD vykazujú v rámci krajín Európy nadváhu u 21% detí. Upravenie sortimentu v bufetoch, automatoch a iných formách predaja na školách má zároveň korešpondovať s prioritou Európskeho akčného plánu detskej obezity na roky 2014 – 2020. Ním sa obmedzí predaj sladkostí a sladkých nápojov v školách.


Toľko smelý plán ministra. Poďme však do reality. Tú najlepšie vykreslí aj týchto pár fotiek škôl a potravín v ich blízkosti, ktoré som videl na mojich cestách po školách. Ved si všetko zakázané skočia decká kúpiť tam. A najspokojnejšie budú práve obchody v okolí, ktorým sa od októbra určte zvýšia tržby. Alebo chce dať minister decká do pohybu? Behaním hore-dole po sladkosti do obchodov určte spália nejaké tie kalórie.

Samotná myšlienka zlepšiť stravovanie našich detí je skvelá. No ak zákonodarcovia chceli dosiahnuť, aby v školských zariadeniach boli zdraviu prospešné potraviny, mali hlavne zmeniť vyhlášku o receptúrach, ktoré sú pre prípravu jedál pre deti v školských zariadeniach záväzné a následne aj obstarávanie a nákup potravín.

Už minulý rok som napísal, že to treba urobiť komplexne.

Celoslovenská kampaň ohľadom zdravej stravy kde by kuchári, dietológovia, športovci i rodiča našli ten správny pomer sladkostí a zdravého jedla. Následne by sa zmenilo stravovanie v školských zariadeniach a až potom ten malý zlomok v celom tomto procese – sortiment v bufetoch. Takáto iniciatíva už štartuje od septembra: www.jemezdravovskolach.sk.
V našej krajine sa však niekedy robia veci od konca.

PS: ak vo vašom meste je tiež takáto kombinácia školy a potravín, odfoťte to a pošlite mi na môj facebook. Spoločne poukážeme na nezmyselnosť tejto novely.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

BLOG TRANSPARENCY

Keď biznis v zdravotníctve roztočí bývalý šéf daňovákov

Doktor Kostka nebol jediný, komu v posledných rokoch darilo.


Už ste čítali?