Pozrite sa, ako sa samospráva stará o svoje školy.

Autor: Branislav Gröhling | 23.3.2015 o 21:16 | Karma článku: 11,02 | Prečítané:  16321x

Tento rok som pobehal štyridsať stredných odborných škôl. A viete, čo som mal možnosť vidieť na vlastné oči? To, ako obce a samosprávne kraje – teda ich zriaďovatelia, sa o ne starajú. Nižšie v mojom blogu sa o tom môžete presvedčiť aj vy. 

Preto sa s nedôverou pozerám na novelu zákona o školskej samospráve, podľa ktorej budú mať obce aj župy právo veta pri výbere riaditeľov základných a stredných škôl. Znamená to, že ak sa nejaký uchádzač bude páčiť učiteľom i rodičom, ale už nie samospráve, tak ho skrátka obec či župa odpíše. „Obce a mestá zodpovedajú za školy a školské zariadenia v ich pôsobnosti. Kto zodpovedá, mal by aj riadiť a mať na to zodpovedajúce nástroje – teda aj možnosť ovplyvňovať menovanie riaditeľov týchto zariadení,“ takto novelu obhajovala aj hovorkyňa Združenia miest a obcí Slovensko Marta Bujňáková.

Samospráva zodpovedá za školy?! Ja vám ukážem ako zodpovedá! Stačí sa pozrieť na fotografie z niektorých stredných odborných škôl a sami si vytvoríte predstavu. Asi na 80 % z nich to vyzerá takto. A to je vizitka niekoho, kto má vyberať riaditeľa. 

Momentálne sú riaditelia škôl ten posledný demokraticky volený článok a sú to ľudia, ktorí naozaj žijú so školou a starajú sa o ňu aj v tomto prostredí. Neviem si predstaviť, ako to bude vyzerať, ak tam bude niekto, kto dostal stoličku iba za „politické“ zásluhy bez vzťahu k danému zariadeniu. Týmto zákonom sa vlastne navyšuje kontrola. Tá politická. Politiku si predstavujem ako pyramídu – obdobu multilevel marketingu. Jej cieľom je rozširovanie vplyvu. Asi sme sa dostali do bodu, kedy sa už vyčerpali všetky stoličky. Čo teda robiť? No vytvoriť nové stoličky, lebo bez nich už neporastiete a to je veľmi zlé. Veď 90 % politickej snahy spočíva v tom, dostať sa na nejaké teplé miestečko, kde mám moc nad ľuďmi a tokom peňazí.

Tak sa zamýšľam sám nad sebou, že by som sa mal pridať asi na tú správnu stranu (nemyslím politickú). Pre prípad, že budem chcieť spolupracovať s nejakou školou. Pretože sa mi môže stať, že ak nebudem mať rovnaký názor ako človek, ktorý nominoval riaditeľa, tak ten mi potom povie, nie ďakujem, spoluprácu nepotrebujeme...


Hromadná pripomienka proti okliešteniu školskej samosprávy.

http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=798397

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Cítila každý vpich ihly. Lekárov so slzami v očiach prosila, aby už prestali

Denník SME oslovil všetky univerzitné a fakultné nemocnice. Ani jedna nedostala podnet na násilie či neetické správanie personálu počas pôrodu.

KOMENTÁRE

Orbán môže mať čoskoro v regióne nového spojenca. Andreja Babiša

Babiš má blízko k jeho politickej kultúre.


Už ste čítali?